עו"ד דנה נוף

דיני צבא ושירותי ביטחון

מה הדבר האהוב עלייך במקצוע?

אני מתעסקת בנישה ייחודית. דיני צבא יכול להיות מנהלי צבאי ופלילי צבאי. בשני המקרים אפשר לראות תוצאה באופן כמעט מיידי. אם חייל נמצא במצב נפשי ירוד והראה סימני אובדנות, ולכן משחררים אותו משירות צבאי - אבל אחר כך הוא מבין שזו הייתה אפיזודה והוא רוצה לחזור לשירות - אני אעשה הכול בשביל להחזיר אותו לשירות. זה משהו שאני מאוד מאוד אוהבת.

 

מה הכי קשה בעיסוק במשפט צבאי?

לרוב, במשפט צבאי פלילי הקושי הוא, שאני רואה בלקוחות שלי כמו ילדים שלי שעשו שטות. הם התגייסו לשירות תובעני ומעידה קטנה יכולה לשנות להם לחלוטין את החיים.

מה התיק הכי מאתגר שאי-פעם יצא לך לעבוד עליו?

ייצגתי קצין שלקח את החיילים שלו לטיול למאגר מים באזור הדרום, ואחד החיילים טבע למוות. אני זוכרת שקראתי את התיק ובכיתי. קראתי את הפרוטוקולים ולא הצלחתי להפסיק לבכות. היה ברור שלא הייתה כוונה פלילית של הלקוח שלי בתיק, אך זה נעשה בניגוד לפקודות. זה היה תיק מאוד קשה. בסוף המשפט אמו של המנוח פנתה אליי ואמרה לי :"הייתי רוצה שתהיי עורכת הדין שלי". פשוט התפרקתי.

מה הכי חשוב לדעת עלייך כעו"ד?

אני לעולם לא אבטיח ללקוח תוצאה, אלא תהליך. אני אלך עם החיילים יד ביד לאורך כל הדרך, אבל אני לא יכולה להבטיח תוצאה. מניסיוני רב השנים - בסופו של יום, במשפט צבאי אי אפשר לדעת מה תהיה התוצאה.

מה הכי חשוב לדעת עלייך כאישה?

אני מביאה חלקים שלי לעולם המשפט, שעשויים להיראות רכים למביטים מהצד. אבל בפועל זו לא רכות. זו העוצמה שברכות.

מיהי המודל לחיקוי שלך?

חלי בן ארי, במשרד שלה התחלתי לעבוד אחרי שפרשתי מהצבא. למדתי ממנה המון. היא בן אדם מלא ערכים והיא מנטורית בשבילי. עוד מודל לחיקוי היא תמי אולמן, קולגה וחברה שליוותה אותי בתקופות מאוד קשות ומשמחות בחיים שלי. היא גם מנטורית שלי, וכשאני צריכה עצה טובה או כיוון, היא הבן אדם הנכון לפנות אליו.

מה הערך שהכי חשוב לך לקדם?

אמינות. צריך לעשות מה שאתה עושה הכי טוב, או לא לעשות אותו בכלל.

האם מעמד האישה בעולם המשפטי שווה למעמד הגבר?

הלוואי והייתי יכולה להגיד שכן, אבל התשובה היא לא. במשרדי עורכי דין גדולים תראו הרבה יותר גברים, למרות שאחוז הנשים בעולם המשפטים גבוה יותר. אני מקווה ומאמינה שבשנים הקרובות יגיע השינוי המיוחל.

מה הטיפ שלך לחייל שעומד בפני חקירת מצ''ח?

לא לוותר על זכות ההיוועצות. לחייל שנחקר יש זכות להתייעץ עם עורך דין. זה יכול להיות סניגור ציבורי או עורך דין פרטי. חוקרי מצ''ח מחויבים ליידע בזה את הנחקרים, אבל הרבה פעמים הם לא מסבירים את זה בבירור, או גורמים לחיילים להאמין שהיוועצות משמעותה אשמה. זה לא נכון ולכן חשוב מאוד לקבל ייעוץ משפטי.

Untitled-3.png
Asset facebook.png
Asset mail.png
Asset insta.png
Asset whatsup.png
נא השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם

תודה על הרשמתך