עו"ד לינוי אוליניק

Untitled-1.png

מימוש זכויות רפואיות

מה החלק האהוב עלייך בעבודה?

שיחות הטלפון מלקוחות שמספרים ששיניתי להם את החיים. לא מזמן התקשרה אליי לקוחה והודתה לי על כך שבזכותי היא יכולה להזדקן בכבוד - ולא בחרה לנסוע לשווייץ לסיים את חייה, כי היא לא הצליחה להתמודד עם השפעת מצבה הרפואי על המצב הכלכלי. זאת מנת חלקנו וזה שווה את המריבות, הירידה לפרטים הקטנים והסיזיפיות שבמקצוע. רוב עורכי הדין לא משנים את חייהם של הלקוחות, אבל אני יכולה להגיד בביטחון שאני עושה את זה.

 

מתי הגעת להבנה שאת רוצה לעסוק בעריכת דין?

תמיד היה לי ברור שארצה להיות עורכת דין, אבל ממש לא בתחום הזה. אלמלא האירוע שעברתי הביא אותי לתחום הזה ,ככל הנראה הייתי עוסקת בתחומים עסקיים וקרים יותר.

מיהי המודל להשראה שלך?

אמא שלי. גם ברמת האימהות וגם ברמת הנתינה שלה. השמיים הם הגבול כשזה נוגע לעזור לאחרים. היא תמיד אומרת שביום יש יותר מ-24 שעות. אני מאחלת לעצמי שכשאגיע לגיל מבוגר, הילדים והנכדים שלי ידברו עליי אפילו חצי ממה שאנחנו מדברים עליה.

למה בחרת להתמחות דווקא במימוש זכויות רפואיות?

אני נכת צה"ל ממלחמת לבנון השנייה. הגדוד בו אני משרתת כקצינת שלישות נפגע מקטיושה בכפר גלעדי. אמנם עוטרתי בצל''ש על הדרך בה ניהלתי את האירוע, ואפילו מלמדים את האירוע בקורס קצינים היום - אבל כשהגשתי תביעה להכרה כנכת צה''ל נדחיתי, למרות שהנכות הייתה ברורה. נזקקתי לעורך דין בשביל להשיג את התוצאה הרצויה, והתהליך היה מאוד קשה. אמרתי לעצמי שאם אצליח להשתקם ולהתרומם מהתחתית שהייתי בה, אני אשנה כיוון ואעסוק בזה. אני מנסה להביא את החוויה שלי ללקוחות שלי. אני מבינה מה הלקוחות שלי עוברים, כי גם אני הייתי שם.

מה ההגדרה שלך לאישה חזקה?

אישה שלא רואה את עצמה כאישה, אלא כאינדיבידואל. אין משמעות להיותה אישה. מישהי שעושה מה שהיא רוצה ומשיגה מה שהיא רוצה, בלי קשר להיותה אישה.

האם מעמד האישה בתחום עיסוקך שווה למעמד הגבר?

לצערי לא. יש מקומות בהם אנחנו רואים את הפער בין גברים ונשים. לדוגמה, בביטוח לאומי. כל אישה שלא עבדה 12 חודשים רצופים, או אישה שעבדה 24 חודשים לא רצופים מתוך 48 החודשים האחרונים, תיחשב כעקרת בית. לעקרת בית יש זכויות שונות לגמרי בנכות מאשר לגבר. הן פחותות יותר, והדרך להכרה בנכות היא מאוד קשה עד בלתי אפשרית. כאשר אישה עקרת בית מגיעה אליי ומבקשת הכרה של 100% נכות, הסיכויים שהיא תצליח הם אפסיים.

האם לדעתך הפער הזה ניתן לתיקון?

לא כרגע, אולי אפילו לא בעשור הקרוב. אני חושבת שנעשה פה עוול לעקרות הבית. המבחנים אותם האישה נאלצת לעבור הם שערורייתיים. האם היא יכולה לקפל סל כביסה פעם בשבוע? לא הגיוני שזאת האינדיקציה לנכות!

כאמא, מהו הערך המוביל שאת מקפידה להעביר לבתך?

נתינה. תמיד לתת, זה יחזור אלייך. שלא ינהל אותנו כסף, צריך לדעת לתת לסביבה. אני משתדלת לקחת תיק פרו בונו אחד בחודש. הלוואי והייתי יכולה לקחת יותר תיקי פרו בונו ולחיות ברווחה כלכלית, אבל כרגע זה לא מתאפשר לי. אולי בעתיד.

Asset facebook.png
Asset mail.png
Asset insta.png
Asset whatsup.png
נא השאירו פרטים
ונחזור אליכם בהקדם

תודה על הרשמתך